Uagadou
Tvrzení, že velká část (podle někoho i celá) magie pochází z Afriky nahrává do karet této magické škole. Tou je právě největší kouzelnická škola – Uagadou. Podle teorií je Uagadou největší ze všech jedenácti světových kouzelnických škol.
Přestože bylo v celé Africe možné najít množství menších kouzelnických škol, pouhá Uagadou obstála ve zkoušce časem a získala tím svou záviděníhodnou mezinárodní pověst. (Výslovnost „Wag – a – doo“. Jiné známé názvy této školy jsou založeny na místa, odkud názvy pocházejí, vždy ale vycházejí ze slova Uagadou. Například z jihozápadního Mali je to Ouagadou, z Ghanské říše Wagadu a z Burkiny Faso je to Ouagadougou. ) Ta své brány totiž otevírá všem kouzelníkům z celého kontinentu. Odhaduje se, že byla založena v podobné době jako Bradavice, i když některé teorie tvrdí, že mohla být založena ještě dříve. Uagadou tedy představuje jednu z nejvýznamnějších čarodějnických škol, a to nejen kvůli svému dlouhému původu a tomu, že jako jediná ze škol v Africe obstála zkoušku časem, ale také kvůli tomu, že její absolventi vynikají v obalstech jako je zvěromagie, alchymie a přeměňování.
Založení
Podobně jako Bradavice, i Uagadou bylo založeno několika kouzelníky, dokonce v podobném období. I když některé zdroje přináší teorie, že Uagadou je dokonce starší školou, než jsou Bradavice. Rok založení se tedy odhaduje kolem roku 1000, podobně jako je tomu u Bradavic.
Podle teorií bylo Uagadou založeno čtyřmi kouzelníky: Achebe, Rashidi, Nichelle a Kacela. Každý z nich byl zvěromágem a přeměňoval se do jednoho ze zvířat, podle kterých jsou vytvořeny fakulty. Právě při vytváření fakult nese Uagadou podobnost s Bradavicemi, jelikož jsou fakulty zaměřeny na charakterové vlastnosti, které z určité části vyplývají z charakteru zvířat, která jsou v erbu dané fakulty.
Achebe byl zvěromágem, který se měnil ve slona.
Rashidi byl zvěromágem, který se měnil v kasuára.
Nichelle byla zvěromágem, která se měnila v hada.
Kacela byla zvěromágem, která se měnila ve lvici.
V Africe se však dozvíte i jiné teorie založení této školy. Přestože se v celém kouzelnickém světě říká, že byla založena podobně jako Bradavice, někdy kolem roku 1000, v Africe převládají myšlenky, že Uagadou byla založena dokonce kolem roku 600 před Kristem a to nejen čtyřmi nejsilnějšími africkými kouzelníky, ale lidmi z klanu Pwe. Ti podle místních legend vytesali školu do kamene v legendárních "Mountains of the moon" (Měsíčních horách, jinak také známých jako pohoří Rwenzori), které se v té době nazývaly také "Land of God" neboli Božskou zemí.
Poloha
Oficiální poloha této školy není známa, jediné záznamy o jeho poloze tvrdí, že se nachází asi někde v Ugandě, konkrétně v „Mountains of the moon“. Tou má být ohromující stavba vytesaná z úbočí, která je zahalena mlhou, takže se někdy zdá, že se budova jednoduše vznáší ve vzduchu.
Legendy z oblasti Afriky tvrdí, že legendární Mountains of the moon, nebo jiným názvem Božská země jsou oblastí, kde se scházeli bohové. A právě toto místo je zdrojem vší magie světa. Uagadou bylo postaveno na místě, kde podle legend byla seslána magie klanu vyvolených, kteří ji od božstev převzali, zvelebovali a rozšiřovali do celého světa. Počáteční začátky této magie byly podle legend spíše elementální magie a zvěromagie (sebeproměňování), ve kterých studenti Uagadou dodnes vynikají.
Uagadou je magická a velkolepá stavba vytesaná do skály, ze které se lze dostat mezi spleť jeskyní, které se v hoře nacházejí. Právě v jeskyních žije několik magických bytostí, jako například magičtí šneci nebo víly. Budova jako taková se vznáší ve skále nad velkou vodní hladinou. Existují teorie, že touto vodní hladinou je právě jezero Bujuku. To je lokalizováno v obvodu Kasese v západní části Ugandy. To se nachází v srdci někdejšího ledovce a je obklopeno slavnými horami, jako například Mount Stanley, Baker a Speke. Právě jedna z těchto hor může být domovem krásné, ale pro mudlů neviditelné školy Uagadou.
Uagadou je maskovaná před "no seers", nebo mukly velmi jednoduše. Skrývá se totiž v konstantní mlze, která se z hory nikdy nezvedne, čímž škola jako taková je perfektně skryta před očima těch, kteří ji vidět nemají. A zároveň to dotváří perfektní obraz pro ty, kteří ji vidět mají, protože díky mlze škola vypadá, jako by se skutečně jen vznášela ve vzduchu.
Pověst
Hůlka jako evropský vynález znamená, že se v Africe hůlková magie moc nepoužívala. Přestože si ho několik afrických čarodějnic a čarodějů osvojilo jako užitečný nástroj, mnohá kouzla se dodnes vykonávají pouhým ukazováním prstu nebo gesty rukou. Právě toto dává studentům a absolventům z Uagadou pevnou linii obrany, když jsou obviněni z porušení Mezinárodního statutu o utajení. (Citováním možné výmluvy: „Jen jsem mávl rukou, nikdy jsem nechtěl, aby mu spadla brada!“) Jediným pravidlem před mukly (nebo jak se jim říká v Uagadou – Azikho izibukeli – „No seers“) je Zákaz používání magie a proutků před mukly. Chudší studenti hůlky nemají vůbec, bohatší si je nechávají vyrábět na míru v Indii nebo Číně.
Studenti jsou navíc velmi zruční v astronomii, alchymii a sebetransfiguraci. Právě tyto odvětví, ve kterých studenti Uagadou vynikají, je proslavili v celém kouzelnickém světě. Je však pravdou, že právě tyto oblasti magie způsobují, že kouzelníci z jiných oblastí světa mají ze studentů z Uagadou trochu strach. Je přeci jen trochu náročné čelit skupině dětí, které perfektně ovládají zvěromagii, když většina ostatních kouzelníků jen s určitými těžkostmi zvládá toto odvětví magie.
Nábor
Děti z Afriky, kterým v žilách proudí kouzelnická krev jsou automaticky přijati na školu čar a kouzel Uagadou. Jejich přijímací proces je dovršen ve věku sedmi let, kdy oficiálně nastupují do školy. Jejich přijetí je odlišné než od ostatních škol, je to spíše nehmatatelné oznámení přijetí. (Hmatatelným je jen ten obyčejný kámen, které si dítěti nachází v ruce.)
Africký kouzelník a nadějný student Uagadou přijímá zprávu snů, kterou jim sesílá Snový posel (Dream Messenger), které posílá ředitel nebo ředitelka školy. Posel snů se zjeví ve snu spícího dítěte a zanechá mu v ruce popsaný kámen, který dítě po probuzení nachází. Uagadou je jedinou školou, která využívá tento způsob oznamování studentům o přijetí ke studiu. Studenti do Uagadou nastupují ve velmi mladém věku, konkrétně v sedmi letech.
Příchod do školy
Každá z rodin obdrží přenášedlo, které na začátku školního roku přesně v 10:30 přenese děti před školu.
Zařazování do fakult
Každý původní zakladatel zanechal předmět, který byl pro něj osobní. Každý z předmětů v sobě nese část kouzelníka, který byl při vzniku školy. Předmět v sobě nese esenci, která reaguje na esenci nadějného studenta a tím ho zařazuje do fakulty, která je pro něj nejlepší a ve které se bude nejvíce rozvíjet.
Achebe zanechal svůj nůž, Rashidi starou knihu, Nichelle diamantový náhrdelník a Kacela koženou botu.
Nadějný student vchází do místnosti sám. V místnosti se nachází jen ředitel a ředitelka školy, kromě toho je tam dlouhý dřevěný stůl, na kterém jsou položeny tyto předměty. Student přejde do místnosti a postaví se před stůl s předměty. Po chvíli se jeden z předmětů začne vznášet na znamení, do které fakulty je dítě/student zařazeno. Podle legend bylo nejkratší dělení trvající sotva tři vteřiny, nejdelší bylo podle legenty až osm minut. Celý akt zařazování do fakult probíhá v tichosti, aby náhodná slova nevyrušila rovnání se esencím předmětů s esencí studenta.
Po rozdělení do fakult se student přesune do Hlavní síně školy, kde se usadí k jednomu dlouhému stolu. Studenti nesedí rozděleni na fakultní stoly, všichni sedí pohromadě. Rozdíl oproti jiným školám je, že stoly jsou nízké a studenti nesedí na lavicích, ale sedí na polštářcích na zemi.
Předměty
Nejznámější předměty, které se vyučují na Uagadou, jsou právě těmi, kterými studenti vynikají. Mezi ně se řadí astronomie, alchymie a transfigurace. Tyto jsou nejznámější předměty, které se na škole vyučují.
Je však možné, až velmi pravděpodobné, že se na škole vyučuje také herbologie a nauka o mytických bytostech. Souvisí to hlavně s tím, že přímo za budovou školy jsou jeskyně plné různých kouzelných bytostí. Je možné, že se vyučuje i klasické kouzlení, ale bezhůlkové. V rámci předmětu čarování se však vyučuje primárně elementální magie.
Co se týče létání, studenti v Uagadou nelétají na košťatech jako takových. Namísto toho mají okřídlené koně, které mohou převážet studenty přes hrad. Jsou ve stájích ve spodním patře budovy. Pro studenty starší 14 let je motivace získat dobré známky, protože starší studenti, kteří během posledních čtyř semestrů měli nejlepší hodnocení ze zkoušek dostávají hříbě okřídleného koně, které vychovávají a pečují o něj, dokud nevyroste a nestane se součástí skupiny, na kterých studenti pravidelně létají.
Říká se, že studenti v Uagadou nestudují život a zvyky mudlů, protože je to pro ně zbytečný předmět. Nezajímají se o „no seers“. Stejně se říká, že studenti nestudují obranu proti černé magii.
Testy a zkoušky probíhají během studia, na konci každého semestru (v rámci roku jsou dva - zimní a letní) se provádějí zkoušky. Student nemůže propadnout, ale má-li špatné hodnocení ze zkoušek, je třeba, aby v následujícím semestru absolvoval skupinové doučování v knihovně.
Poslední zkoušky se konají v posledním ročníku (kdy studenti dovrší 19 let). Výsledné zkoušky nemají průběh klasické zkoušky, student jen prokazuje schopnosti získané během studia – musí uvařit složitý lektvar, vyčítat budoucnost ze zvoleného stylu věštění (hvězdy/karty/káva a podobně) a musí se proměnit ve zvíře vybrané komisí. Po zvládnutí této zkoušky se student stává absolventem a plnohodnotným členem kouzelnické společnosti. Složením této zkoušky studenti nabývají kouzelnickou dospělost a mohou kouzlit i mimo školu.
Fungovaní školy
V čele školy stojí vždy dva ředitelé, kteří zodpovídají za chod celé školy. První ředitelé školy byli Achebe a Kacel. Tím určili precedens, že v čele jsou vždy dva ředitelé - muž a žena. Hlavním důvodem je, aby jeden kontroloval druhého a navzájem se vyvažovali, čímž by se zabránilo špatnému směřování školy. Pokud chce jeden z ředitelů prosadit svůj názor, musí přesvědčit i druhého ředitele, aby hlasoval v jeho nápad, nebo musí přesvědčit část učitelského sboru. Právě zde působí učitelský sbor jako mudlovský systém brzd a protiváh.
Studenti jsou rozděleni do několika fakult, každá z nich nese své vlastní barvy, charakterové rysy studentů a element, který ji charakterizuje. Studenti jsou rozděleni na základě jejich vlastních charakterových vlastností, které vyplývají z „esence“ studenta. Ta musí být v souladu s esencí nějaké z fakult.
MOYO WA SIMBA (Lví srdce)
Podobně jako Nebelvír, maskot Moyo wa Simba je lev.
Charakterové vlastnosti této fakulty je ve věrnosti, odvaze a síle.
Elementem této fakulty je oheň.
Barvy jsou oranžová, červená a zlatá.
Motto : „Lvovi neprospívá, aby odpověděl psovi.“
NJIA YA HEKIMA (Sloní moudrost)
Maskot nebo zvíře reprezentující tuto fakultu je slon.
Charakterové vlastnosti této fakulty jsou moudrost, elegance a skromnost.
Elementem této fakulty je země.
Barvy jsou zelená, hnědá a bronzová.
Motto : „S moudrostí přichází moc.“
LUGHA YA NYOKA (Hadí jazyk)
Maskot, nebo zvíře této fakulty je had.
Had jako zvíře reprezentující fakultu představuje charakterové vlastnosti jako kreativita, individualita a integrita.
Elementem této fakulty je voda.
Barvy jsou bílá, modrá a stříbrná.
Motto : „Individualita vede ke kreativitě.“
VIPAJI VYA CASSORWAY (Kazuárovy drápy)
Zvíře téhle fakulty je kazuár.
Kazuár jako zvíře reprezentující tuto fakultu představuje charakterové vlastnosti jako svoboda, nezávislost a sebeposílení.
Elementem této fakulty je vzduch.
Barvy jsou žlutá, šedá a růžová.
Motto :„Svoboda je taková, jak si ji vymyslíš.“
Na studenty nedohlížejí primusové a prefekti. V každé fakultě je zvykem, že starší studenti zodpovídají za mladší. Většinou jsou pověřeni jako „opatrovníci“ mladších studentů právě studenti z nejvyššího ročníku. Škola funguje na rodinném základě, kde každý pomáhá každému, není tedy zapotřebí mít tam nějakou speciální funkci pro někoho, kdo bude studentům pomáhat. Namísto toho si pomáhají všichni, dokonce se často ani nehledí na to, zda je student z jiné fakulty.
Významný studenti
Babajide Akingabade byl jedním z absolventů Uagadou, který se mezinárodně zveřejnil tím, že nahradil Albuse Brumbála na pozici nejvyššího Mugwumpa Mezinárodní konfederace čarodějů.
Další ze studentů z Uagadou byl známý svou účastí na Soutěži ve vaření lektvarů čarodějnických škol. Tento (jméno neznámé) student získal titul Šampion lektvarů.
Stížnost na Mezinárodní konfederaci čarodějů byla podána Adrianem Tutley, který se cítil ohrožen teenagery (studenty Uagadou), kteří se na Mezinárodním sympoziu zvěromágů předvedli zobrazení synchronizovaných transformací. Právě to způsobilo nepokoje, protože se čarodějové cítili v ohrožení teenagery, což se libovolně mohli přeměňovat na slony a gepardy.
Uniformy
Uniformy se skládají z klasického afrického oblečení z volné látky, primárně z toho důvodu, že v budově je stále teplo. V případě chladnějšího počasí lze nosit plášť přes svou uniformu.
Většinou je sahající až po zem, pro kluky jsou povinné kalhoty a plášť a pro holky dlouhé šaty. Šaty jsou obvykle ve barvách fakulty. Boty na půdě fakulty nejsou povinné. (Pouze při pohybu v Kijiji cha Nuru - Vesnice světla)
Povinností je však zakrývání vlasů pro dívky, je to ve formě šátku. Vlasy se tedy nenosí rozpuštěné. Pro kluky jsou stanoveny účesy, které jsou povinné k nošení, buď je to účes ostříhaný nakrátko, nebo delší vlasy spletené do dredů.
Šperky jsou povoleny, lze dost často vidět studenty s více zlatými šperky, typickými pro tuto oblast Afriky. Dívky nosí kolem krku obruče, nebo jiné náhrdelníky, stejně jako chlapci nosí korálkové náramky a náhrdelníky.
Kijiji cha Nuru - Vesnice světla
Podobně jako mají Bradavice Prasinky, Uagadou má Kijiji cha Nuru. Ta je ukryta v hoře, do které je vytesána škola a je s ní propojena tunely osvětlenými magickými houbami, vodou a rostlinami. V jeskyni a tunelech žijí různá stvoření jako Streelers (hlemýždi měnící barvu, která zanechávají stopu toxického slizu), Runespoors (tříhlaví hadi) a víly, které volně žijí v jeskyni. Do Vesnice světla mají povolen přístup jen studenti starší jedenácti let a musí se obouvat.
Ukončení studia
Studenti končí školu ve věku devatenáct let. Končí zkouškami, během kterých ukazuje své dovednosti, které získal v rámci studia na škole. Výsledné zkoušky nemají průběh klasické zkoušky, student jen prokazuje schopnosti získané během studia – musí uvařit složitý lektvar, vyčítat budoucnost ze zvoleného stylu věštění (hvězdy/karty/káva a podobně) a musí se proměnit ve zvíře vybrané komisí. Po zvládnutí této zkoušky se student stává absolventem a plnohodnotným členem kouzelnické společnosti. Složením této zkoušky studenti nabývají kouzelnickou dospělost a mohou kouzlit i mimo školu. index.php?title=Kategorie:Kouzelnické školy index.php?title=Kategorie:Reálie HP