Baruffiův mozkový elixír
Baruffiův elixír mozku je lektvar, který údajně zvýšuje mozkovou sílu jeho konzumenta. Podle Getsemane Prickle, britské herboložky a lektvarožky z Ministerstva kouzel, Baruffiův elixír mozku představuje vážné zdravotní riziko, pokud je uvařen nesprávně.
Ovšem i správně uvařený lektvar může přinést značné obtíže. Někdy se využívá pro usměrnění a podporu pozornosti u dětí na školách (tedy léčba hyperaktivity), někdy jej ale využívají studenti i samovolně při studium. Označuje se proto za studijní drogu.
Jeho konzumace je sice legální, ovšem jeho příprava a prodej jsou zakázané.
Historie
V červnu 1996 nabídl tento lektvar Eddie Carmichael Harrymu Potterovi a Ronu Weasleymu. Zároveň přísahal, že je zodpovědný za jeho dosažení devíti "O" v jeho obyčejných kouzelnických úrovních v předchozím roce. Než ho od něj stihli koupit, Hermiona Grangerová, v té době prefektka, ho zabavila a vylila do záchodu.
Po obdržení dopisu z Bradavické školy, který ho informoval, že jeho syn Albert selhává v transfiguraci, kouzlech a bylinkářství, vydíral Astor Bellchant Biliuse Finboka, s nímž navštěvoval Bradavice, aby uvařil nelegální lektvar bystrosti mysli. Finbok byl těžce zraněn, když podával Runespoorovi, která vejce zamýšlel použít pro lektvar. Bellchant se pokusil použít Finbokovu laboratoř lektvarů, aby jej uvařil sám; jeho pokus o uvaření lektvaru byl řádně zabaven ministerskými vyšetřovateli Mathildou Grimblehawk a jejím partnerem a expertka lektvaru Gethsemane Prickle jej označila za „vážně nekompetentní“ lektvar, který pravděpodobně roztaví mozek toho, kdo by ho vypil.
"Provedla jsem testy na vzorku lektvaru, který jste nasbíral. Můj nejlepší odhad je, že to měl být Baruffiův mozkový elixír. Tohle je lektvar, který většinu času nijak nefunguje, ale v tomhle případě ten, kdo ho uvařil, byl absolutně neschopný! Zapomeňte na posilování mozku, tahle směs by ho nejspíš roztavila!" — Getsemane Prickle, po analýze pokusu o Baruffiův mozkový elixír od Astor Bellchanta
Účinky
Ve skutečnosti lektvar účinky má. Působí na mozek, zvyšuje jeho produkci dopaminu, serotoninu a adrenalinu, a zvyšuje i přítok krve do mozku, čímž udržuje mozek více bdělý. Ve výsledku tak dodává energii a zvyšuje pozornost mozku a jeho učební schopnost. Konzumentovi lektvaru dodává motivaci a zvyšuje produktivitu. Zároveň tím také zvyšuje i tep a krevní tlak, což už se částečně řadí i k jejím vedlejším účinkům. Celkově by se dal přirovnat k mudlovskému amfetaminu, například k Aderallu. Však i proto jej mnohokrát užívají studenti při zkouškách.
Vedlejší účinky
Kromě toho, že Baruffiův mozkový elixír zvyšuje tep a i krevní tlak, čímž může docházet k poruchám srdce a k problémům s tlakem. Zároveň vytváří i problémy s nespavostí a poruchy spánku. Od toho se pak odvíjí bolesti hlavy, úzkosti, svalový třas. Nejvíc se tyto vedlejší účinky projevují právě po vyprchání účinků lektvaru. Zároveň je lektvar i návykový a v případě jeho nedostatku a kromě těch vedlejších účinků pak se k nim přidávají i deprese a úzkosti.