Přeskočit na obsah

Famfrpál: Porovnání verzí

Z ProtegoWiki
založena nová stránka s textem „Famfrpál je kouzelnický sport, který se hraje na košťatech. Je to nejoblíbenější a mezi čaroději dobře známá hra. Podle Rubeuse Hagrida je její popularita ekvivalentní k mudlovskému zájmu o fotbal. Cílem hry je získat více bodů než protihráč. Každý gól znamená deset bodů a chycení Zlatonky se cení sto padesáti body. Hra končí chycením Zlatonky nebo pokud se dohodnou kapitáni obou týmů. Některé hry mohou trvat…“
 
Yves (diskuse | příspěvky)
Bez shrnutí editace
 
Řádek 69: Řádek 69:
|Jen brankář může blokovat a chytat střely na branku.
|Jen brankář může blokovat a chytat střely na branku.
|}
|}
[[Kategorie:Reálie Protego]]
[[Kategorie:Reálie HP]]

Aktuální verze z 1. 2. 2025, 21:51

Famfrpál je kouzelnický sport, který se hraje na košťatech. Je to nejoblíbenější a mezi čaroději dobře známá hra. Podle Rubeuse Hagrida je její popularita ekvivalentní k mudlovskému zájmu o fotbal.

Cílem hry je získat více bodů než protihráč. Každý gól znamená deset bodů a chycení Zlatonky se cení sto padesáti body. Hra končí chycením Zlatonky nebo pokud se dohodnou kapitáni obou týmů. Některé hry mohou trvat i několik dní, dokud není Zlatonka chycena. (Podle Famfrpálu v průběhu věků je rekord šest měsíců.)

Historie

Zatímco Famfrpál je první, který si získal takovou popularitu, není první hrou, která se hrála na košťatech. Spousta z nich byla populární v různých regionech, žádná se ale nerozšířila tak, jako Famfrpál. Ten přitom čerpá mnoho z těchto prastarých her, přináší několik nových rysů, a zůstává mezi kouzelníky nejpopulárnější po staletí.

Organizace

Na Famfrpál na mezinárodní úrovni dohlíží asociace známá jako Mezinárodní konfederace kouzelnického Famfrpálu. Existuje také Mezinárodní asociace Famfrpálu a Federace mezinárodní famfrpálové asociace, které organizují mistrovství světa ve Famfrpálu každé čtyři roky. Famfrpál v Británii spadá pod Odbor kouzelných her a sportů, který spravuje Britskou a Irskou famfrpálovou ligu.

Famfrpálová hřiště

Famfrpálová hřiště jsou obvykle ve tvaru oválu, pět set stop dlouhé a sto osmdesát stop široké s malým kruhem o průměru dvou stop uprostřed. Právě z tohoho kruhu jsou na začátku hry vypouštěny míče. Na každém konci hřiště jsou tři obruče v různých výškách uprostřed brankoviště. Jelikož Famfrpál je hraný ve vzduchu, tribuny pro diváky jsou umístěny vysoko nad hřištěm, ať už ve věžích (jako v Bradavicích), anebo po celé délce hřiště (jako na Britském stadionu, kde se konalo Mistrovství světa ve Famfrpálu 1994).

Famfrpálový zápas

Hra začíná, když rozhodčí vypustí do vzduchu všechny čtyři míče. Potlouky a Zlatonka jsou očarované tak, aby létaly podle náhodného vzorce, možná až dle vlastní vůle, ale Camrál je vyhozen do vzduchu rozhodčím jako signál pro začátek hry. Jelikož délka zápasu bývá různá, není rozdělen na poloviny nebo třetiny. Kapitáni ale mohou v průběhu zápasu zažádat o pauzu.

Střelci získávají body prohozením Camrálu jedním ze tří obručí, za což získají deset bodů. Jakmile je gól uznán, brankář musí vyhodit Camrál zpátky do hry.

Hra končí, když je chycena Zlatonka, nebo pokud se kapitáni obou týmů dohodnou na konci hry. Chycením Zlatonky získá chytač pro svůj tým sto padesát bodů. Zlatonka má dotekovou paměť, proto reaguje na čaroděje nebo čarodějku, kteří se dotknuli Zlatonky první. Tato paměť je užitečná obzvláště ve chvílích, kdy existují neshody ohledně toho, kdo Zlatonku chytil.

Zápas vyhráva tým, který má nejvíc bodů, ať chytil, či nechytil Zlatonku. Zápas je tedy možné vyhrát i bez chycení Zlatonky, ačkoliv to je o něco těžší. Není jasné, co se stane, pokud nastane remíza.

Herní pozice

Zápas hrají dva týmy o sedmi hráčích - tři střelci, dva odrážeči, jeden brankář a jeden chytač. Brankář má za úkol chránit obruče, zatímco tři střelci se snaží dát gól prohozením obruče. Dva odrážeči se snaží pomocí pálek držet Potlouky dál od hráčů svého týmu a naopak zasáhnout Potloukem někoho ze soupeřů. Chytač se snaží chytit Zlatonku.

Vybavení

  • Camrál
  • Famfrpálové rukavice
  • Koště
  • Odrážečova pálka
  • Potlouk
  • Zlatonka

Před začátkem hry musí být každý hráč vybaven standartní famfrpálovou výstrojí. Do úplného základu patří koště mezi nohama a povinné ochrané pomůcky. Mezi ty patří famfrpálová přilba, brýle, chrániče na kolena a ramena a rukavice. Různé herní pozice dále vyžadují specializované vybavení. Odrážeči potřebují pálky, brankáři mají speciálně vyztužené chrániče na hlavu a navíc i chránič hrudi. Každý hráč musí mít na sobě uniformu svého týmu, aby bylo jasné, ke komu patří. Uniforma se skládá z dresu s kápí v barvách týmu, vyzdobené logem.

Většina Britských hráčů si kupuje vybavení ve Famfrpálových potřebách v Příčné ulici.

Pravidla

V roce 1750 Ministerstvo magie v Británii ustanovilo oficiální pravidla famfrpálu.

1. Hráči nesmí přeletět přes hranicí hřiště, ale mohou létat jak vysoko chtějí. Pokud hráč přeletí hranici, musí tým předat Camrál nepřátelskému týmu.
2. O pauzu může kapitán týmu zažádat kdykoliv během hry. Pokud zápas trvá déle, než dvanáct hodin, může tato pauza být prodloužena až na dvě hodiny. Pokud nebude tým při návratu na hřiště kompletní, bude diskvalifikován.
3. Penalty uděluje rozhodčí. Při penaltě střelec letí od prostředního kruhu k brankovišti s Camrálem. Brankář protějšího týmu mu může bránit, ale ostatní hráči nesmí zasahovat. (Není jasné, jestli v tuto chvíli může chytač stále chytat Zlatonku.)
4. Kontakt je povolen, ale hráč nesmí držet koště jiného hráče nebo jakoukoliv část jeho těla.
5. Během zápasu nejsou povoleni náhradníci ani jiné střídání hráčů. Výjimku netvoří ani situace, když je hráč příliš zraněn na to, aby pokračoval ve hře. (Během jednoho z historických Mistrovství světa ve Famfrpalů trval zápas několik dní. Při tomto zápase byli výjimečně schváleni náhradníci, aby se zbývající hráči mohli alespoň trochu vyspat.)
6. Hráči si na hřiště mohou vzít hůlku, ale nesmí ji za žádných okolností používat proti ostatním hráčům, jejich košťatům, rozhodčím, míčům nebo divákům.
7. Famfrpálový zápas trvá, dokud není chycena Zlatonka nebo dokud se kapitáni nedohodnou na ukončení zápasu.
8. Jen brankář může blokovat a chytat střely na branku.